23 | 08 | 2017

2007

Πρόσκληση σε ημερίδα του Γενικού Χημείου του Κράτους στις 5 Δεκ. 2007 με θέμα ''Επικίνδυνα Χημικά προιόντα''

Αγαπητοί φίλοι


Σας προωθούμε την πρόσκληση της Διεύθυνσης Περιβάλλοντος και της Χημικής Υπηρεσίας Πατρών του Γενικού Χημείου του Κράτους οι οποίες διοργανώνουν ημερίδα με θέμα << Επικίνδυνα Χημικά προϊόντα - Ισχύουσα και Νέα Νομοθεσία ''REACH" >> την Τετάρτη 5 Δεκεμβρίου 2007 στις 18.30 στην αίθουσα του Εμπορικού Συλλόγου Πατρών, πλ. Γεωργίου Α' (πάνω μέρος). θέμα ενδιαφέρον μιας και τα χημικά επηρεάζουν από πολλές πλευρές τη ζωή μας.

Επισυναπτόμενα υπάρχει αναλυτικό πρόγραμμα.

 

Πολίτες Εν Δράσει

http://politesendrasei.gr

Πρόγραμμα προβολών του 9ου Διεθνούς Πανοράματος Ανεξάρτητων Δημιουργών film και video

  Αγαπητοί φίλοι,

 

Σας προωθούμε το αναλυτικό πρόγραμμα του 9ου Διεθνούς Πανοράματος Ανεξάρτητων Δημιουργών film και video το οποίο μας δίνει μια πλούσια επιλογή προβολών μοναδική για την πόλη μας. Οι Πολίτες Εν Δράσει συμμετέχουν με ταμπλό από τη δράση τους στη έκθεση υλικού που γίνεται παράλληλα ενώ στηρίζουν την όλη διοργάνωση. Σας περιμένουμε .......

Για περισσότερες πληροφορίες στα μέλη των Πολιτών Εν Δράσει Λίτσα Σκιαδαρέση 2610.225180 (μέλος της κριτικής επιτροπής), και Κωνσταντίνα Καραΐνδρου 6946.027708 (μέλος της οργανωτικής επιτροπής) και στον Παναγιώτη Χιονίδη 6932.766373, Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε. (καλλιτεχνικό διευθυντή)


Πολίτες Εν Δράσει

http://politesendrasei.gr



9ο Διεθνές Πανόραμα Ανεξάρτητων Δημιουργών Φιλμ και Βίντεο

www.independent.gr

Διεθνές Κινηματογραφικό Φεστιβάλ της Πάτρας

 

 

217 ταινίες από 56 χώρες

παράλληλα αφιερώματα σε φεστιβάλ και εικαστικές εκθέσεις

 

21 έως 29 Σεπτεμβρίου 2007

Θέατρο Λιθογραφείον (Μαιζώνος 172β Πάτρα

είσοδος ελεύθερη - ώρα έναρξης προβολών 14:00

 

-Υπό την αιγίδα του Πανεπιστήμιου Πατρών με την υποστήριξη της Γενικής Γραμματείας Νέας Γενιάς, της Νομαρχιακής Αυτοδιοίκησης της Αχαΐας μέσω της Ν.Ε.Π.Α (Νομαρχιακή Επιχείρηση Πολιτιστικής Ανάπτυξης), και του Τεχνικού Επιμελητηρίου της Ελλάδος – Τμήμα Δυτικής Ελλάδος.

 

- Διοργάνωση: Αστική Μη Κερδοσκοπική Εταιρεία Διεθνές Πανόραμα Ανεξαρτήτων Δημιουργών Φιλμ & Βίντεο

 

Διαδικτυακό πολιτιστικό περιοδικό <<Cineek magazine-online περιοδικό Εναλλακτικού Πολιτισμού>> www.cineek.gr

 

 

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

 

Επεξηγήσεις

v.a video art, πειρ. πειραματικό, μ.μ μικρού μήκους, Μ. μ μεγάλου μήκους

ντοκ. ντοκιμαντέρ, anim. animation

 

Ενότητες

«Κινηματογράφος, ειρήνης τέχνη», «Στα πέρατα της γης», «Βαλκανική γειτονιά»,

«Από το καυτό τροπικό του Βορρά στη μοναχική συλλογικότητα του Νότου»,

«Έλληνες, πολίτες του κόσμου», «Περιδιαβαίνοντας την Ευρώπη», «Ελληνικό Πανόραμα»

 

 

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 21 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ 2007 Ώρα έναρξης 14.00

 

Παράλληλες εκδηλώσεις – Αφιερώματα σε φεστιβάλ

 

14.00 Βραβευμένες ταινίες CIFF 2007 - 2ο Διεθνές Φεστιβάλ Κινηματογράφου της Κύπρου

Colden Aphrodite “Khadak” Peter Brosens & Jessica Woodworth 105’ Γερμανία

Best Short Film «Chicxulub» Malona P. Voight 2005 14' 44’’ Η.Π.Α

Best Cinematography in a Short Film «Droomtijd» Tom Van Avermaet 2006 19' Βέλγιο

Best Nostimon Imar «Dear Steven Spielberg» Stefan Georgiou 2006 19' Ηνωμένο Βασίλειο

Best Documentary «Wherever i go the sky is mine» Mahdi Jaefari 2006 20' Ιράν

Humanitarian Award «The ship of fools» Matthias Lebeer 2006 15' Βέλγιο

Best Animation «One Rat Short» Alex Weil 2006 10' Η.Π.Α

Jury Honorary Mention for the actor's leading role «For Interieur» Patrick Boubel 2005 10'20'' Γαλλία

 

18.00 Σε συνεργασία με τη Τουρκική Μ.Κ.Ο «Cinema for Peace» Τουρκικές ταινίες (διάρκειας 1’) με θέμα την ειρήνη

 

19.00 Βραβευμένες ταινίες 1ο CRASH FEST 2006 Φεστιβάλ Σπουδαστικών και Νεανικών Ταινιών του Τμήματος Κινηματογράφου του Αριστοτέλειου Πανεπιστημίου Θες/νίκης

Βραβείο Καλύτερης Ταινίας “Sound Room”του Γιάννη Κολόζη.

Βραβείο Καλύτερης Ταινίας Μυθοπλασίας “Der Puppengeiger” του Αχιλλέα Γκατσόπουλου

Βραβείο Καλύτερου Ντοκιμαντέρ “Web Cam” του Cedric Micchi.

Βραβείο Καλύτερης Πειραματικής Ταινίας “Because of the key” του Κωνσταντίνου Πέππα.

Βραβείο Καλύτερου Animation “Wonderland”του Πέτρου Πετρίδη

Βραβείο Καλύτερου Σεναρίου “Οι σκιές της πόλης” του Mehdi Salehi.

Βραβείο Καλύτερης Φωτογραφίας “Ρόζα” της Πέννυς Μπούσκα.

Βραβείο Καλύτερου Μοντάζ “Κύκλος” του Παρίση Πάνου.

Βραβείο Καλύτερης Ηχητικής Μπάντας “Γράμμα Express” του Φίλιππου Μπουραίμη.

Βραβείο Καλύτερης Σκηνογραφικής Επιμέλειας “Δόγμα”του Αλέξανδρου Ράπτη.

Βραβείο Κοινού “Λόγια...Αγεφύρωτα” του Γιώργου Αγγελόπουλου

 

20.00 Βραβευμένες ταινίες 2ο CRASH FEST 2007 Φεστιβάλ Σπουδαστικών και Νεανικών Ταινιών

Βραβείο Καλύτερης Ταινίας της Διοργάνωσης “Χρύσα” του Αδριανού Χαλίλ.

Βραβείο Καλύτερης Ταινίας Μυθοπλασίας “I Mooned Around” της Ολίβια Τφαρντόβσκα

Βραβείο Καλύτερης Πειραματικής Ταινίας “Ετερόχρονα θραύσματα” του Γιάννη Μαζαράκη

Βραβείο Καλύτερου Animation “TrashLife” του Philipp Halfmann

Βραβείο Καλύτερου Ντοκιμαντέρ “Παραδοσιακοί τρόποι άρδευσης στο χωριό Στρώμη” του Νίκου Σφακιανάκη

Βραβείο Καλύτερου Σεναρίου “Das Mafiahuhn” των Gottfried Mentor & Roland Petrizza

Βραβείο Καλύτερης Φωτογραφίας “Is 1 Minute One Minute?” των Γιώργου Κολιού & Γιώργου Αρβανίτη για την φωτογραφία του Δημήτρη Καμπερίδη

Βραβείο Καλύτερου Μοντάζ “K” Jonas Hofmann.

Βραβείο Καλύτερης Ηχητικής Μπάντας “Black Tie” του Πάρη Πατσουρίδη

Βραβείο Καλύτερης Σκηνογραφικής Επιμέλειας “Get Lost” του Γιάννη Κολόζη

Βραβείο Κοινού “Η αρχή του τέλους” του Παναγιώτη Κουντουρά

Ειδικές Μνείες: Μια μέρα του Συνοδινού Μοσχίδη, Η «ʼλλη» του Γιάννη Κοτρώτσιου (Εκπαιδευτήρια Μαντουλίδη), Ο πόλεμος των ζώων της ʼννας Βάσωφ, Μετανάστες της διπλανής πόρτας της Χαράς Οικονόμου, Τhe Fly Movie των Πέτρου Πετρίδη & Θέμη Μπενετάτου

Βραβεία Διαγωνισμού Συγγραφής Σεναρίου: ΄΄Αποχαιρετισμός στα όπλα΄΄ της Νάνσυ Σπετσιώτη, ΄΄36΄΄ της Μαριάννας Βουγά

 

21.00 ΕΚΤΟΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΥ

Επιτέλους, ξυπνήστε λαοί Νίκος Σ. Μπιλιλής 16’ 45’’ ντοκ. 2006

 

21.20 «Περιδιαβαίνοντας την Ευρώπη

Tin Can Man Ivan Kavanagh Ιρλανδία 82’ Μ.μ 2007

Wonder Mirjam Landa Τσεχία 106’ Μ.μ. 2006

 

 

ΣΑΒΒΑΤΟ 22 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ 2007 Ώρα έναρξης 14.00

 

14.00 «Στα πέρατα της γης»

Traces Mauri Pasanen Φιλανδία 32’ 30’’ ντοκ.2006

La Velocidad funda el olvido Marcelo Schapces Αργεντινή 110’ M.μ.2006

A Tuen Mun Journey Yat Fung Lee Χόνγκ Κόνγκ 28’ v.a. 2006

The Tower SomeOne (Niko GL) Ισπανία 10’ μ.μ. 2006

 

18.00 «Κινηματογράφος, ειρήνης τέχνη»

Joenjoy Nur Akalin Τουρκία 87’ Μ.μ. 2007

Το τελευταίο γράμμα Απόστολος Μακρίδης Κύπρος 6’ 20’’ μ.μ. 2007

Boraik, a native community Farid Shah Μπαγκλαντές 25’ ντοκ. 2006

Tale of Riverside Steps Bappaditya Chattopadhyay Ινδία 30’ ντοκ. 2007

Le Shakedown Johnny Bogris Η.Π.Α 12’ μ.μ. 2006

Hallucination Ehsan Rafiee Jam Ιράν 21’ μ.μ. 2006

 

21.10 «Ελληνικό Πανόραμα»

Κι αν φύγω…θα ξανάρθω Δώρα Μασκλαβάνου 87’ Μ.μ 2006

Χρόνια πολλά Κατερίνα Γκιουλμιχαλάκη 5’ 48’’ μ.μ.2007

Το βιβλίο Λευτέρης Γιαννακουδάκης 17’ 40’’ μ.μ. 2007

A candle's story Στέλλα Παπαστεφάνου 00’ 35’’ v.a.2006

Candomble Μαριάννα Αστρακά 21’ ντοκ. 2006

Leaving Room Στέργιος Πάσχος 19’ μ.μ. 2007

A little of what you fancy Μιχάλης Λεφάκης 25’ ντοκ. 2006

Upgrade Απόστολος Καρακατσάνης 1’ 58’’ μ.μ. 2006

Α Big Friend Κατηφένια Ζαφειριάδου/ Ελένη Μαργαρώνη 10’ anim.2007

Μια ζωή στην ιστορία Ζάχος Σαμολαδάς 60’ ντοκ.. 2007

 

 

ΚΥΡΙΑΚΗ 23 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ 2007 Ώρα έναρξης 14.00

 

14.00 «Περιδιαβαίνοντας την Ευρώπη»

Ropemakers Prue Waller Ηνωμένο Βασίλειο 60’ Μ.μ. 2006

Abseits Lukas Schmid & Mani Koller Ελβετία 59’ ντοκ. 2006

The End Victor Candeias Πορτογαλία 13’ μ.μ. 2007

Iranian Kidney, Bargain Sale Nima Sarvestani Σουηδία 52’ ντοκ. 2006

 

18.00 «Στα πέρατα της γης»

Take Me Home A.K.A I Saw Jesus Gozde & Russel Zehnder Σιγκαπούρη 17’ μ.μ.2006

Capri, you love? Alexander Oppersdorff Γερμανία 86’ Μ.μ. 2006

Going home Diana Rumjahn Η.Π.Α 4’ 22’’ μ.μ. 2006

Human development David Munoz Νορβηγία / Νιγηρία 30’ ντοκ. 2007

The presence of another door Morten Dysgaard Δανία/ Η.Π.Α 6’ 16’’μ.μ. 2007

I lost my job, Mira Idan Haguel Ισραήλ 17’ μ. μ. 2007

Purple Lipstick Heather Haley Καναδάς 6’ video art 2006

The little illusion Lavinia Chianello & Tomas Creus Ιταλία/Βραζιλία 8’ anim. 2006

Lives are queer Seung Hoon Hyun Νότιος Κορέα 11’ μ.μ. 2006

 

21.10 «Βαλκανική γειτονιά»

Whereverlly Found Zhani Terpini Αλβανία 21’ 13’’ ντοκ. 2006

Einstein’s greatest mistake Branko Karabatic Κροατία 85’ Μ.μ.2006

Praga 18 Iossif Astrukov Βουλγαρία 25’ μ.μ. 2006

Traffic Eytan Ipeker Τουρκία 6’ 40’’ video art 2006

Carsija Alexander Niskac Σλοβενία, Σλοβακία, FYROM 21’ ντοκ.2007

Back in the neighbourhood Gelu Radu Ρουμανία 92’ Μ.μ. 2006

 

 

ΔΕΥΤΕΡΑ 24 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ 2007 Ώρα έναρξης 14.00

 

14.00 «Περιδιαβαίνοντας την Ευρώπη

Don’t know Joanna Kaczmarek Πολωνία 8’ μ.μ. 2004

The beginning Axel Kalhorn Γερμανία 60’ ντοκ. 2007

Agnieszka 2039 Martin Gauvreau Ηνωμένο Βασίλειο 12’ μ.μ. 2007

How long winter lasts in Romania Iris Ponkina Ελλάδα / Λιθουανία 28’ ντοκ.2007

Normal film Jakub Vrba Αυστρία / Τσεχία 19’ μ.μ. 2006

Intimate spaces Maria Ioanna Xanthaki, Kate Johnson, Juan Juan Sun Ηνωμένο Βασίλειο 5’ 50’’ v.a 2006

 

17.20 «Από το καυτό τροπικό του Βορρά στη μοναχική συλλογικότητα του Νότου»

Lazy Fallow Mykola Yermolenko Ουκρανία 21’ 06’’ μ.μ. 2007

+39 Augusto Modigliani Ιταλία 10’ μ.μ. 2007

Wrestling Grimur Hakonarson Ισλανδία 20’ μ.μ. 2007

Wandering souls Boris Lojkine Γαλλία 55’ ντοκ. 2006

With much love and kisses… Anastasia Cherkassova Ρωσία 60’ ντοκ.2006

Common Place Veronica Da Costa Πορτογαλία 11’ μ.μ. 2006

 

Παράλληλες εκδηλώσεις - Κινούμενα σχέδια του περιοδικού www.e-sense.gr

Έτος παραγωγής animation : 2005

Electronicus (0:26sec) Γ.Μελισσαρόπουλος, Λ.Μέξης

Greys 1 (0:14sec) Θωμάς Βαλλιανάτος

Bond (3:13sec) Θανάσης Ψαρρός

Greys 2 (0:17sec) Θωμάς Βαλλιανάτος

set it or die (2:26sec) Βαγγέλης Σκαρπαλέζος

Greys 3 (0:22sec) Θωμάς Βαλλιανάτος

Electronicus in love (1:02sec) Γ.Μελισσαρόπουλος, Λ.Μέξης

Favola.(0:41sec) Μαρία Καζαντζή

Ants 1 (0:18sec) Θωμάς Βαλλιανάτος

Lust skate (1:40sec) Βαγγέλης Σκαρπαλέζος

Ants 2 (0:10sec) Θωμάς Βαλλιανάτος

Maradona (0:35sec) Θωμάς Βαλλιανάτος

NMF (0:54sec) Γ.Μελισσαρόπουλος

e-sense promo (0:41sec) Γ.Μελισσαρόπουλος

 

20.25 «Στα πέρατα της γης»

The summer solstice Li RuiJun Κίνα 106’ Μ.μ. 2006

Twisted? Rodolphe Bonnet Γαλλία 24’ μ.μ. 2006

Phnom Penh the city of Penh Tal Shoshan Ισραήλ 38’ ντοκ.2006

Buenos Aires, Montevideo, Buenos Aires Emiliano Penelas Αργεντινή 8’ v.a.2006

For every minute that I live, I’ll enjoy the 60 seconds Zhang Zhanqing Κίνα 85’ ντοκ.2006

 

 

ΤΡΙΤΗ 25 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ 2007 Ώρα έναρξης 14.00

 

14.00 «Από το καυτό τροπικό του Βορρά στη μοναχική συλλογικότητα του Νότου»

Crow Lake Inesa Kurklietyte Λιθουανία 61’ Μ.μ. 2007

TreeGreen Alessandro Brucini Ιταλία 5’ v.a.2006

The Bungee Jump Skeleton man Rune Eriksson & Erik Eriksson Νορβηγία 3’anim. 2006

Gizmo_girl2089 Vincent Chabrillat Γαλλία 6’ v.a. 2006

Lugazi station to Amsterdam Una Celma Λετονία 20’ μ.μ. 2007

5 Caffe Werther Germondari & Maria Laura Spagnoli Ιταλία 10’ μ.μ. 2006

Coats first Barbel Haage Γερμανία/Τσεχία 15’ anim. 2006

Art of the spirit Karlos Alastruey Ισπανία 55’ ντοκ. 2006

 

18.00 «Κινηματογράφος, ειρήνης τέχνη»

Susan Jason Rosete Η.Π.Α / Καμπότζη 86’ Μ.μ. 2006

Friend Lala Akhundova Ρωσία /Αζερμπαϊτζάν 25’ μ.μ. 2006

The 400th Fly! Rowena Cohen Ηνωμένο Βασίλειο 8’ μ.μ. 2006

Bush Fran Apprich Βόρεια Ιρλανδία 6’ μ.μ. 2007

A Lone Soldier Eyal Boers Ισραήλ 22’ μ.μ. 2006

Game over Hisham Mahmoud Younes Αίγυπτος 26’ μ.μ. 2007

 

Παράλληλες εκδηλώσεις-Κινούμενα σχέδια του περιοδικού www.e-sense.gr

Παραγωγή animation: 2006-07

Cineek animation (0:20sec) Γιώργος Μελισσαρόπουλος

Dog bite-tribute to peter sellers (0:20sec) Γιώργος Μελισσαρόπουλος

Horse (1:48sec) Θανάσης Ψαρρός

Maradona (0:35sec) Θωμάς Βαλλιανάτος

Mariko(2:58sec) Μαρία Καζαντζή

Ants 3 (0:34sec) Θωμάς Βαλλιανάτος

Ants 4 (0:36sec) Θωμάς Βαλλιανάτος

Mosquito-lunch time (0:45sec) Γιώργος Μελισσαρόπουλος

Show reel (1:29sec) Θωμάς Βαλλιανάτος

1life (4:48sec) Θωμάς Βαλλιανάτος

Kung fu Prank Call (1:33sec) Γιώργος Μελισσαρόπουλος

Stalin Cola (0:24sec) Θωμάς Βαλλιανάτος

The Band (0:44sec) Θωμάς Βαλλιανάτος

 

21.00 «Στα πέρατα της γης»

Search in the silence Andres Lubbert Χιλή/Βέλγιο 61’ ντοκ.2007

Don’t be afraid Lusine Petrosyan Αρμενία 14’ ντοκ.2006

The possible start of a story Andreas Feuer Γερμανία 15’ μ.μ.2006

Lives are queer Seung Hoon Hyun Νότιος Κορέα 11’ μ.μ. 2006

Silence Kerem Topuz Τουρκία 10’ μ.μ.2007

Prayaag Sachin Chandrakant Shirke Ινδία 14’ 02’’ μ.μ. 2006

The last days of Kodachrome Super 8 movie film David Sawatzki Η.Π.Α 60’Μ.μ.2007

Now I'm Free Gadi Kviatek Ισραήλ 50’ ντοκ. 2006

 

 

ΤΕΤΑΡΤΗ 26 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ 2007 Ώρα έναρξης 14.00

 

14.00 «Περιδιαβαίνοντας την Ευρώπη

Supreme of Turkeys Blick Γαλλία 10’ 50’ μ.μ. 2006

Posible Jesus Elorriaga Ισπανία 90’ Μ.μ. 2006

The market Ana Husman Κροατία 10’ μ.μ 2006

Percepcao Liquida Tiago Veloso Dias Πορτογαλία 17’ 44’’ μ.μ. 2006

Three roses for Lili Aleksander Burei Βέλγιο 2’ 52’’ v.a. 2006

Miaau Chema Garcia Ibarra Ισπανία 12’ μ.μ. 2007

Sold out Marie Jose van der Linden & Gerrit van Dijk Ολλανδία 7’ 30’’ anim. 2007

Energie! Thorsten Fleish Γερμανία 5’ v.a. 2006

Grand Pete Chris Kouros Ηνωμένο Βασίλειο 17’ 14’’ μ.μ. 2006

And you? Ferenc Boldvai Ουγγαρία 10’ 12’’ μ.μ. 2006

 

18.00 «Στα πέρατα της γης»

The nightly song of the travellers Chapour Haghighat Ιράν/Γαλλία/Τουρκία 86’ Μ.μ 2006

A snowy day Hossein Jehani Αυστραλία 10’ ντοκ. 2006

Uncle Cluck Allan Brown Καναδάς 5’ v.a. 2007

Love runs faster than blood Hideki Kitagawa Ιαπωνία 77’ Μ.μ. 2007

 

21.00 «Περιδιαβαίνοντας την Ευρώπη

Comrades Patrick Baumeister, Peter Rothapfel Γερμανία 15’ μ.μ. 2006

Clasica 104 Ignacio Sanchez Bravo Ισπανία 50’ ντοκ. 2006

Labirint Krunoslav Pticar Κροατία 9’ 56’’ v.a. 2006

Broadcast Rehearsal Tomasz Jurkiewicz Πολωνία 15’ μ.μ. 2006

Dream within a dream Αναστασία Χρυσανθακοπούλου α.κ.α natrYX Σλοβενία/Ελλάδα

5’ 17’’ v.a.2006

 

22.30 Παράλληλες εκδηλώσεις – Αφιερώματα σε φεστιβάλς

Επιλογή ταινιών – 1ο Φεστιβάλ Ομοφυλοφιλικών Ταινιών της Αθήνας

Sugar, John Palmer, 2004, Καναδάς, 80’

Black & White, Kirsty MacDonald, Νέα Ζηλανδία, 2006, 18’

 

 

ΠΕΜΠΤΗ 27 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ 2007 Ώρα έναρξης 14.00

 

14.00 «Περιδιαβαίνοντας την Ευρώπη

Swiss Doctors with the Yugoslavian resistance Daniel Kunzi Ελβετία 53’ ντοκ. 2006

Bad Dreams Anneli Gelbard & Fansu Njie Σουηδία 25’ μ.μ. 2006

Traffic Noise Barry Ronan Ιρλανδία 13’ μ.μ. 2007

The bridge Haris Bilajbegovic Αυστρία 12’ μ.μ. 2007

200.000 Phantoms Jean-Gabriel Periot Γαλλία 10’ v.a. 2007

Egnatia Pietro Romano Matarrese Ιταλία 1’ 11’’ v.a. 2006

Karaoke show Karl Tebbe Γερμανία 4’ μ.μ 2007

The Nightingale and the King Bertrand Shijaku Αλβανία 7’ 23’’anim.2006

Sisters Krzysztof Borowka Πολωνία 15’ μ.μ. 2006

Christina Benedikt Maria Kramer Γερμανία 30’ μ.μ. 2007

 

18.00 «Έλληνες, πολίτες του κόσμου»

Barberians Evi Tsiligaridou Ελλάδα / Σκωτία 30’ ντοκ. 2007

Mari Yiorgos Moustakis Ηνωμένο Βασίλειο (Ουαλία)15’ μ.μ. 2007

Car Lady & Bike Girl Maria Theodorakis Καναδάς / Αυστραλία 8’ μ.μ. 2006

Beyond Baklava: the fairy tale story of Sylvia's baklava Silvana Vienne

Η.Π.Α 83’ Μ.μ.2007

 

Παράλληλες εκδηλώσεις-Κινούμενα σχέδια του περιοδικού www.e-sense.gr

Παραγωγή animation: 2004-05

Trip to Holland (1:30sec) Manami

Bunny (1:08sec) Θανάσης Ψαρρός

Clerk (1:33sec) Θανάσης Ψαρρός

Godzila (1:39sec) Θανάσης Ψαρρός

Netrina-live (3:11sec) Netrina

Edge of the world (3:12sec) Θωμάς Βαλλιανάτος-Netrina

De…de.. (2:03sec) Θωμάς Βαλλιανάτος

Killed by music (3:57sec) Θωμάς Βαλλιανάτος-Netrina

Ninja lessons (1:55sec) Γιώργος Μελισσαρόπουλος

 

Δεκαπεντάλεπτη εισήγηση με θέμα: Κινηματογράφος – Πάτρα από το δημοσιογράφο Νίκο Ελευθερίου

 

21.00 «Στα πέρατα της γης»

One day Beijing Samantha Kaushalya & Yokoyama Shinji Κίνα 28’ μ.μ. 2006

Rosenthalis – Self Portrait Eli Cohen Ισραήλ 57’ ντοκ.2006

When Silence Sings Leela Roy Ghosh Ινδία 14’ ντοκ.2006

Free Field Liora Belford Ισραήλ 34’ 37’’ v.a. 2006

 

Παράλληλες εκδηλώσεις – Αφιερώματα σε φεστιβάλ

23.20 Επιλογή ταινιών – 1ο Φεστιβάλ Ομοφυλοφιλικών Ταινιών της Αθήνας

Summer, Hong Khaou, Ηνωμένο Βασίλειο, 2006, 9’.

Prinz in Holleland, Michael Stock, 1993, Γερμανία 96'

 

 

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 28 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ 2007 Ώρα έναρξης 14.00

 

12.00 σεμινάριο με θέμα «Εφαρμοσμένη αισθητική στο Σύγχρονο κινηματογράφο», από τον σκηνοθέτη - κριτικό κινηματογράφου Γιάννη Καραμπίτσο (Καλλιτεχνική Διάδραση)

 

14.00 «Στα πέρατα της γης»

The High Cost of Living Leonard Lai Yok Wai Σιγκαπούρη 96’ Μ.μ.2006

The other half Lin Lisheng Κίνα 90’ Μ.μ. 90’

 

17.00 «Ελληνικό Πανόραμα

Το Πανηγύρι της Βρουκούντας Βένερης Θεόδωρος 52΄ντοκ. 2007

Ώρες αναμονής Κατέχος Φάνης, Στέφανος Λώλος 15’ 36’’ μ.μ. 2006

Το κορίτσι Μάνος Αρβανιτάκης 14’ 58’’ μ.μ. 2006

Το δώρο Μίνως Νικολακάκης 11’ μ. μ. 2005

Ακρόπολις Μανώλης Τσίπος 8’ 20’’ v.a.2007

Sonyc Αντώνης Γλαρός 9’ 32’’ μ. μ. 2006

Θραύσματα μνήμης Κωνσταντίνος Σ. Παρδάλης 11’ 11’’ v. a.2006

Liebestod - Τέσσερις Πράξεις Στάθης Αθανασίου 14’ 35’’ v. a. 2007

Prometheus Νίκος Γιαβρόπουλος 4’ v.a.2007

Στον πάγκο του χασάπη Χάρης Ραφτογιάννης 21’ μ.μ. 2006

 

20.00 «Ελληνικό Πανόραμα

Οι τελευταίοι που σμίλεψαν το μάρμαρο Καμαρινός Γιάννης 39’ 24’’ ντοκ. 2007

Κίνηση ομαλή Κωνσταντής Φραγκόπουλος 12’ μ.μ.2006

Alienation Ορέστης Χάρος 2’ 12’’ v.a. 2007

Η τάξη του ’06 Ηλίας Παπαπούλιος 3’ 47’’ μ.μ. 2006

Κλίπ Κλίπ είναι η ζωή μου…Νικολαίδης Α., Κυραρίνης Α., Σ. Δρίβαλλου 23’ μ.μ. 2007

Θέλω Μαριλένα Κοσκινά/ Νίκος Κόκκαλης 4’ v.a. 2007

4m2 Τσίρκας Θεόδωρος, Σωτηρόπουλος Χρήστος 19’ 30’’μ.μ. 2007

Πυραμίδα Παπαθανάσης Δημήτρης 18’ μ.μ. 2007

Χρονικό της άμμου Μάμαλος Νίκος 25’ μ.μ. 2006

Ζαλόρα Δημήτρης Στρατάκης 22’ μ.μ. 2006

Why? Γιώργος Ρωμαϊδης 9’ v.a.2007

Όλα καλά Ανδρέας Κατσικούδης 5’ 42’’ μ.μ. 2007

Το θεριό του Μάρτη Φίλλιπος Αλαβέρας & Μανώλης Δημελλάς 41’ ντοκ. 2007

 

00.00 Παράλληλες εκδηλώσεις – Αφιερώματα σε φεστιβάλ

Επιλογή ταινιών – 1ο Φεστιβάλ Ομοφυλοφιλικών Ταινιών της Αθήνας

Such Great Joy, Michelle Kramer, Η.Π.Α, 2005, 15’

Mutti der Film, Biggy Van Blond, Jorn Hartmann, Klaus Purkart, Ades Zabel, Γερμανία, 2003, 90'.

 

 

ΣΑΒΒΑΤΟ 29 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ 2007 Ώρα έναρξης 14.00

 

14.00 «Ελληνικό Πανόραμα

Boggie Στέφανος Κοσμίδης 4’ 13’’ μ.μ. 2007

Brainstorm Φώτης Σκουρλέτης 7’ μ.μ. 2006

Under the surface - Gulf of Kavala Γιώργος Καγιαλεδάκης 25’ ντοκ. 2006

Ο γυρισμός Κώστας Αθουσάκης 11’ μ.μ. 2005

Teen's story Καλαϊτζόγλου Κλήμης 16’ μ.μ. 2006

I lost my yellow basket Γρηγόρης Ρέντης 9’ 20’’ μ.μ. 2007

Δεν Ξέρω Να Παίζω Πιάνο Κωνσταντίνος Αντωνόπουλος 25’ μ.μ. 2007

Μέλι σε γάλα Λαιμού Αρασέλη 17’ μ.μ. 2007

Η ζωή του μανό Φωτοπούλου Αναστασία 5’ v.a.2006

I talk to my house Ζαχαρίας Μαυροειδής 3’ 27’’ μ.μ. 2006

Καρίολος Αλέξης Κυπρίδημος 5’ μ.μ. 2007

Ανάμεσα Ευάγγελος Παπαποστόλου 2’ 56’’ v.a 2006

Ι.Α.Χ (Ιδίαις Αυτού Χερσί) Ευάγγελος Τσαουσόπουλος 6’ μ.μ. 2006

Inspired by nature Βαγγέλης Ευθυμίου 8’ 30’’ ντοκ. 2007

Αόρατες σχέσεις Χρήστος Πυθάρας 10’38’’ μ.μ. 2006

N-False Θανάσης Αλατσίδης 3’ 30’’ v.a. 2006

EDUCORP Βάνιας Σταυρακάκης 13’ μ. μ. 2007

Σταγόνες Κατερίνα Πασχαλίδου/ Στέλιος Εφεντάκης 00’ 11’’ v.a. 2006

Skopje- Shkup Μαρία Καρχιλάκη & Μανώλης Δημελλάς 34’ 15’’ντοκ.2007

Τηλε-απάθεια Βασίλης Μαλαπάνης – Βάσια Καρυτινού 7’ μ.μ. 2007

Full moon Χατζηγιάννη Μαρία - Ευθυμίου Μιχαήλ 13’ μ.μ.2007

Frics Τσάμπρα Ελένη 5’ 14’’ anim. 2003

Goodbye Μπουρουλίτη Δήμητρα 1’ 59’’ μ.μ. 2007

Το βήμα της Μούσας Χριστίνα Κατσιαδάκη 14’ 20’’ μ.μ. 2006

Πρωινό τσιγάρο Έλλη Σφήκα 17’ μ.μ. 2006

Pixel:ah Μάρθα Κουμαριανού 00.50’’ v.a.2006

Circo De La Vida Μαρία Λάφη 16’ 10’’ μ.μ.2006

Πολύχρωμες Σχέσεις Κοσμά Ελπίδα 25’ μ.μ. 2006

Hommend Αργυρώ Κουτσιμπέλα 2’ 36’’ v.a. 2006

Κάθε μέρα μετά τις 4 Αγγελή Ανδρικοπούλου & Αργύρης Τσεπελίκας 12’ μ.μ. 2007

Το βαλς του χρόνου Μπάστας Ι., Μιχαλόπουλος ʼ., Κακκαβάς Κ.20’ μ.μ.2007

 

 

20.00 ΤΕΛΕΤΗ ΛΗΞΗΣ ΚΑΙ ΑΠΟΝΟΜΗΣ ΒΡΑΒΕΙΩΝ

 

 

Η Οργανωτική Επιτροπή του

Διεθνούς Κινηματογραφικού Φεστιβάλ της Πάτρας

Καραϊνδρου Κωνσταντίνα, Αρχαιολόγος

Πολίτης Σπύρος, Δημοτικός σύμβουλος

Ροδοπούλου Τζούλια, Πολιτικός Μηχανικός

Σημαντήρη Σεβαστή, Φιλόλογος

Σπύρου Βασίλης, Φωτογράφος

Σταυρόπουλος Βασίλης, Ηλεκτρολόγος Μηχανικός

Τρυπαναγνωστόπουλος Γιάννης, Επίκουρος Καθηγητής τμήματος Φυσικής Πανεπιστημίου Πάτρας

 

 

Τα μέλη της κριτικής επιτροπής:

ʼνθη Τομαρά (καθηγήτρια Μ.Ε., εικαστικό, ιδρυτικό μέλος και μέλος του Δ.Σ. της Κιν/φικής Λέσχης Πάτρας)

Μάρω Γαλάνη (χορογράφο- ΕΕΔΙΠ στο Πανεπιστήμιο Πατρών)

Σκιαδαρέση Λίτσα (ιδρυτικό μέλος της Μ.Κ.Ο. της Πάτρας «Πολίτες Εν Δράσει», στον τομέα των ανθρωπίνων δικαιωμάτων).

Παπαιωάννου Ιωάννα (Γεωλόγο MSc, υπεύθυνη Π.Ε στη Β/θμια Εκπαίδευση του Ν. Αχαΐας)

Αβδελοπούλου Αλίκη (ηθοποιό, ιδρυτικό μέλος της ομάδας Βιομηχανικής του θεάτρου «Λιθογραφείον»)

 

Ο Καλλιτεχνικός διευθυντής

Χιονίδης Παναγιώτης


 

Περισσότερα Άρθρα...

  1. Οικοτουριστική δράση Κοτυχίου Στροφυλιάς 3 Ιουνίου 2007
  2. Οι Πολίτες Εν Δράσει προσυπογράφουν το ψήφισμα ενάντια στη δημιουργία νέων χιονοδρομικών κέντρων
  3. Κυκλοφορακό και Ποιότητα ζωής στην Πάτρα
  4. Κάλεσμα σε διαμαρτυρία. ''Βουβή οργή. Εκκωφαντική σιωπή.''
  5. Ευχές για ένα ελπιδοφόρο 2008
  6. Έκθεση έργων 2ου Διαγωνισμου COMIX
  7. Διεθνής Αμνηστία - Δελτίο Τύπου - Παγκόσμι α Ημέρα για τους Αυτόχθονες Πληθυσμούς: Η Διεθνής Αμνηστία καλεί όλα τα κράτη να υπο στηρίξουν την υιοθέτηση της Διακήρυξης των Δικαιωμάτων των Αυτοχθόνων Πληθυσμών
  8. Δ.Τ. Σύστημα ελεγχόμενης στάθμευσης για μια καλύτερη ποιότητα ζωής στην πόλη μας
  9. Δ.Τ. Συνάντηση της προέδρου της κοινοβουλευτικής ομάδας Πρασίνων της Βιέννης Μ. Βασιλάκου με στελέχη Μη Κυβερνητικών Οργανώσεων
  10. Δ.Τ. Συμπαράσταση των Πολιτών Εν Δράσει στη διεκδίκηση ποδηλατοκίνησης στην Πάτρα

koinotopia.gr

Για να προβληθείτε κάντε κλικ εδώ.

Καιρός